Company Name

Patrzysz na wypowiedzi wyszukane dla zapytania: Wszystko o gazie ziemnym

Temat: Świat w 2200 roku
Ludzi będzie tak dużo że resztki środowiska tego nie wytrzymają. Ludzie w 2200 roku zapewne będą żałować że nie powstrzymali gazów cieplarnianych czy wycinania lasów . Jeśli stopią się lodowce to zniknie Holandia , Wenecja itp. Nastąpią masowe migracje ludności. Problemem nie do pokonania będą wysypiska śmieci. Poza tym na pewno energetyka atomowa zastąpi nareszcie ropę i gaz ziemny . Zapotrzebowanie na energię będzie kilkadziesiąt razy większe niż do tej pory.
Zapewne człowiek zacznie się rozglądać za inna planetą. Będzie to możliwe dlatego że technika będzie na niewyobrażalnym dla nas poziomie.
Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Samochód do 10tys
opel astra, suzuki swift, fiat sienna, oczywiście starsze roczniki jeżeli ma być do 10tyś. i jak ma być tanie w jeździe to diesel, lpg albo cng, z tym ,że cng(gaz ziemny) jak do tej pory jest bardzo rzadkie ,np we Wrocławiu 1-2 stacje są na to, za to wielkim plusem jest to ,że cena za litr jest około 1,10pln. Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Samochód do 10tys
U mnie w Gnieźnie chyba nie ma takich stacji. Kurde jednak mądrym pomysłem było założenie tutaj topicku bo nie wiedziałem że alfy się tak psują.... więc chyba z niej zrezygnuję. A co powiedzieć o tamtym Audi??

http://otomoto.pl/audi-a4-bezwypadkowy-tanio-C5176813.html
KUNIEC
opel astra, suzuki swift, fiat sienna, oczywiście starsze roczniki jeżeli ma być do 10tyś. i jak ma być tanie w jeździe to diesel, lpg albo cng, z tym ,że cng(gaz ziemny) jak do tej pory jest bardzo rzadkie ,np we Wrocławiu 1-2 stacje są na to, za to wielkim plusem jest to ,że cena za litr jest około 1,10pln.


Żaden z tych samochodów mi się nie podoba ;/
Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Ratunku Chemia !! :(:(:(:(:(:(:(:(

http://www.gimchopin.oswiata.org.pl/chemia/chorgalif.htm
KUNIEC

Eten jest gazem o słodkawo-eterycznym zapachu, bezbarwny, bardzo łatwo palny, temp. topnienia -169,5° C, temp. wrzenia -103,7° C. Mieszanina z powietrzem jest wybuchowa w granicach stężeń 2,75-28,6%; rozpuszczalny w wodzie, alkoholu i eterze. Wybucha podczas ogrzewania pod zwiększonym ciśnieniem, polimeryzuje trudno więc można go przechowywać bez inhibitora. Ulega charakterystycznym dla alkenów reakcjom przyłączania i utleniania. Występuje w zmiennych ilościach w gazie ziemnym. Otrzymywany podczas termicznego rozkładu węglowodorów gazowych i ciekłych (piroliza etylenowo-propylenowa), z gazowych produktów procesów rafineryjnych (kraking termiczny i katalityczny, hydrokraking reforming), z gazów koksowniczych, z acetylenu (metoda nieekonomiczna), z alkoholu etylowego (metoda laboratoryjna). Stosowany do produkcji polietylenu i kopolimerów, etylobenzenu (do produkcji styrenu), tlenku etylu (glikol, poliglikole), chloropochodnych (chlorek winylu, dichloroetan), etanolu i wyższych alkoholi alifatycznych. Etylen jest jednym z podstawowych surowców petrochemicznych.


http://www.acdlabs.com/iupac/nomenclature/79/r79_53.htm#a_3__1
KUNIEC


http://webbook.nist.gov/cgi/cbook.cgi?ID=C74851&Units=SI&Mask=400#UV-Vis-Spec
KUNIEC

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: geografia . prosze o pomoc
Witam! dostałem zadanie na geografię, a mianowicie zaznaczyc na mapie konturowej świata głowne miejsca występowania surowców energetycznych: węgiel kamienny , węgiel brunatny , ropa naftowa , gaz ziemny , rudy uranu.
Do każdego z nich ma być 5 rejonów i trzeba podać ich nazwy jak np:zgłębie donieckie. Przez 3 godziny robiłem i udało mi się znalezc tylkom z 7 takich nazw i nie wiem czy dobrze.

Prosze was abyście mi podali do kazdego z tych surowcow panstwo i nazwe miejsca w ktorym jest to złoże (musi być głownym miejscem występowania i tych miejsc ma być 5 !! )

Bardzo proszę o pomoc gdyż jest to dla mnie bardzo ważne.
Z góry THX
POZDRO Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: geografia . prosze o pomoc
Jeśli chodzi o węgiel kamienny to:
-zagłębie Kuźnieckie
-zagłębie Damodar w Indiach
-GOP
-Fushun-Anshan
i na upartego może być Minas Gerais albo Doniecko Naddnieprzański
Węgiel brunatny
-zagłębie łużyckie
-zagłębie kuźnieckie
-zagłębie Nadrenii-Północnej Westfalli (ale tu okręg uległ restrukturyzacji ale kiedyś wydobywał ten surowiec)
i podane wyżej polskie zagłębia możęsz wziąć
Ropa naftowa to nie ma zagłębi tylko regiony wydobycia tj. Zatoka Perska,
Ural, Morze Północne czy basen Morza Meksykańskiego
Podobnie jest z gazem ziemnym tu też regiony są a nie zagłębia
Zatoka Perska Ural Morze Północne Alaska itp.
Rudy uranu wydobywa się w regionach chociaż są też zagłębia np. Irkuckie czy Doniecko naddnieprzańskie (ale na Ukrainie tu jest mało tych rud i nie są eksploatowane na wielką skalę) Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: CHEMIA;)
mam zadany referat z chemii:

Wytwarzanie i zastosowanie gazu syntezowego
-Wstęp : wiadomości ogólne o zasobach paliw i ich eksploatacji : paliwa stałe ( drewno, torf, węgiel brunatny, węgiel kamienny, antracyt), ropa naftowa, gaz ziemny – wiek , skład chemiczny, pochodzenie, zasoby.
-zgazowanie węgla ( schemat technologiczny, warunki)
-wytwarzanie gazu syntezowego przez półspalanie(schemat technologiczny, warunki)
-konwersja węglowodorów z para wodną i dwutlenkiem węgla(schemat technologiczny, warunki)
-konwersja tlenku węgla z para wodną(schemat technologiczny, warunki)
-wytwarzanie paliw silnikowych metodą Fischera-Tropscha(schemat technologiczny, warunki)
-otrzymywanie metanolu z gazu syntezowego(schemat technologiczny, warunki)

Za wszelką pomoc tzn. linki teksty itp. z góry dzięki i ++++ Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: rodzaje benzyny

a nie zapomnieliscie o gazie ziemnym do samochodu to nie jest lpg tylko jakas inna nazwe ma wiem ze taki jest malo jest stacji w PL z takim gazem ale sa
Chodzi Ci o CNG
A tak na marginesie jeszcze jest Bio paliwo jest to ON (ropa) produkowany np z żepaku jest to paliwo które emituje mniej zanieczyszczen do srodowiska Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Geografia
http://www.google.com/search?client=opera&rls=pl&q=Gaz+ziemny+W%C4%99giel+kamienny+W%C4%99giel+brunatny+Ropa+naftowa+gdzie+wystepuje&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

google zawsze pomocne Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Geografia
gaz ziemny
W Polsce złoża gazu ziemnego występują przede wszystkim na Niżu Polskim: w regionie wielkopolskim i na Pomorzu Zachodnim oraz na przedgórzu Karpat, a ponadto niewielkie zasoby gazu występują również w małych złożach obszaru Karpat oraz w polskiej strefie ekonomicznej Bałtyku (Mapa złóż ropy naftowej i gazu ziemnego). Około trzy czwarte zasobów gazu znajduje się w utworach miocenu i czerwonego spągowca, pozostałe zaś m.in. w osadach kambru, dewonu, karbonu, cechsztynu, jury i kredy. Na Niżu Polskim złoża gazu ziemnego występują w regionie przedsudeckim i wielkopolskim w utworach permu, a na Pomorzu Zachodnim w utworach karbonu i permu. Gaz występuje w złożach typu masywowego i blokowego o wodno- lub gazowo-naporowych warunkach eksploatacji. Do ważniejszych złóż tego regionu zaliczyć trzeba: BMB, Bogdaj-Uciechów, Brońsko, Kościan S, Paproć, Radlin, Załęcze i Żuchlów.
Na przedgórzu Karpat występuje największe polskie złoże gazu ziemnego "Przemyśl", które jest eksploatowane od lat 1970.
Największym producentem gazu ziemnego w Europie Północnej jest Norwegia, która bogaci się dzięki złożom pod dnem Morza Norweskiego oraz Północnego.
Rosja,Katar,Arabia Saudyjska,Zjednoczone Emiraty Arabskie,USA,Algieria,Wenezuela ,Nigeria ,Irak Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: oznaczenia na stacjach benzynowych

ON oznacza olej napędowy
PB to oznaczenie pierwiastka chemicznego jakim jest ołów,więc jak jest przekreślone to znaczy że benzyna jest bezołowiowa
LPG (ang. Liquefied Petroleum Gas)-mieszanina gazów przystosowana do pojazdów mechanicznych

To tyle

Jeśli komuś pomogłem to licze na +++

Oprócz tego na niektórych stacjach jest też CNG, czyli gaz ziemny
Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Geografia
Prosze o jakas prezentacje wystapienie na temat minerałów występujacych w polsce takich jak ropa naftowa wegiel kamienny brunatny gaz ziemny i ich wystepowanie oraz powiazanie z historia ziem kiedy powstały i gdzie wystepowały na terenach polski w roznych erach

beda pluchy Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Przyroda
Zad 3.

Leszek jest pod wrażeniem ogromu tajgi. Próbuje porównać jej rozległość z odległościami w Polsce. Pomóż mu rozwiażać zadanie. Największy obszar leśny na ziemi - tajga Europy i Azji - rozciąga się od Półwyspu Skandynawskiego aż do wybrzeży Pacyfiku na przestrzeni 9 000 km. Średnia odległość między wschodnią i zachodią granića Posli na mapie w skali 1 : 4 00 0 000 wynosi 15cm. Oblicz, ile razy rozciągłość rajgi jest większa od rozciągłości Polski.

Zad 4.

Nowym elementem krajobrazu tundry stały się szyby i rurociągi naftowe oraz gazociagi. Napisz w punktach, jakie koszysci dla człowieka, a jakie zagróżena dla środowiska są następstwem wydobywania roby naftowej i gazu ziemnego.

Korzyści :
a)
b)

Zagrożenia :
a)
b)
Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Zadanie z techinki
a wiec tak mam prośbe do was a mianowicie
Temat:energia ze spalania paliw(wegięl,Ropa Naftowa,Gaz ziemny,torf i drewno I pytanka:
W których krajach jest najwięcej tych elektrowni ?
Gdzie one są w Polsce ?

Na te pytankka potrzebuje odpowiedzi :)Pozdro i plus za odpowiedz Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Zadanie z techinki
Na świecie:

-Ropa naftowa
Rosja
Arabia Saudyjska
Stany Zjednoczone
Iran
Meksyk
Chiny

-Gaz ziemny
Rosja
Stany Zjednoczone
Kanada
Wielka Brytania
Indonezja
Algieria

-Węgiel kamienny
Chiny
Stany Zjednoczone
Indie
Australia
Rep. Połudn. Afryki
Rosja

W polsce najwięcej jest na śląsku w okolicach katowic
nieliczne koło łodzi Wroclawia i poznania

jeśli pomoglem prosze o ++++++++++ Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Sposób powstania niektórych surowców/ HeLp
Proszę o krótkie napisanie jak powstają następujące surowce:
ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny, torf, zelazo, cynk, cyna, ołow, glin, złoto, marmur. granit, bazalt, siarka, sol kamienna i gips. Za napisanie na co najmniej dwa daje +.

P.S nie odsyłajcie mnie do googli i żadnych linków, pisze tu bo poprostu mam dużo roboty i potrzebuje waszej pomocy, z góry dzięki Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: pytania z geografii
Poniżej są pytania z geografii, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi za odpowiedź na chociaż jedno z tych pytań +
1.Bagnisty kraj
2.Biedny, górzysty sąsiad polski
3.Największy Skandynawski eksporter ropy naftowej
4.Największy i najbogatszy sąsiad Polski
5.Kraj, który ma dostęp do wielu mórz i oceanu (w Europie)
6.Górzysty kraj, najbogatszy w Europie
7.Kraj, w którym występuję najwięcej wulkanów na świecie
8.Kraj z największymi i najbogatszymi bankami
9.Kraj, w którym przeważa tajga
10.Największy eksporter gazu ziemnego
11.Największy eksporter zapałek.
12.Najlepiej rozwinięty rolniczo kraj Skandynawski
Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Remote Upload RS - Uploader - out z Teamu?
może powiedzmy sobie wo gule co to jest Shell:


Koncern stacji benzynowych. Royal Dutch Shell Group jest jednym z największych światowych koncernów gospodarczych. Obecny w ponad 145 krajach, zatrudnia około 115 000 pracowników. Kontroluje 10% światowych zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego. Swoją pozycję zawdzięcza tradycji i doświadczeniom zgromadzonym w ciągu 100 lat działalności.
KUNIEC


down#:
Tomin, chciałem troszkę rozluźnić zaistniałą tutaj sytuację taki żarcik no...
Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Remote Upload RS - Uploader - out z Teamu?

może powiedzmy sobie wo gule co to jest Shell:

Koncern stacji benzynowych. Royal Dutch Shell Group jest jednym z największych światowych koncernów gospodarczych. Obecny w ponad 145 krajach, zatrudnia około 115 000 pracowników. Kontroluje 10% światowych zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego. Swoją pozycję zawdzięcza tradycji i doświadczeniom zgromadzonym w ciągu 100 lat działalności.?? Konto shell to:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konto_shell
KUNIEC
jest to konto znajdujące sie na:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Serwer_dedykowany
KUNIEC
Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Czy Rosja jest?
Skąd M1A2 takie wrogie nastawienie do Rosjan czy nasz wschodni sąsiad naprawdę ma wszystko gorsze wierze że wszyscy są oczarowani filmami amerykańskimi jaka tam technologia jacy bohaterzy jaka broń i w ogóle co amerykańskie jest lepsze ,ale to tylko wyimaginowany świat prawda niejednokrotnie jest troszkę inna.
Ja nie jestem za Rosją ani za Ameryką uważam że Polska jako kraj XXI wieku powinien współpracować z innymi tym bardziej z Rosja (nie mylić współpracy z zaprzedaniem się). Bo chyba bliżej nam do Rosji niż Ameryki ponieważ USA nas na każdym kroku olewa i potrzebni jesteśmy im tylko aby wojska do Afganistanu i Irku wysłać czy tez tarcze zrobić. A nic nie daje nam w zamian To ja się pytam po co Polacy giną na nie swojej wojnie Za ropę na której USA położyło łapę.

Kim tak naprawdę jest Polska czy jesteśmy mocarstwem czy jesteśmy z krajem która ma ropa gaz ziemny aby sie z nami liczyć. To nie lepiej zamknąć usta i przynajmniej byśmy tankowali za półdarmo i ciepło w domach mieli płacąc mniej. Rosja nie czepiała by sie nas a my jej. Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Gaz lżejszy od powietrza... Jak otrzymać metodami domowymi?
Dnia Wed, 9 Feb 2005 16:19:17 +0100, Marcin "Krupek" Krupa <ml@o2.pl 
napisał:


chciałbym otrzymać jakiś inny gaz
lżejszy od powietrza najlepiej! metodami domowymi i przy założeniu, że  
gaz
ten będzie w 100% bezpieczny dla zdrowia.


W zasadzie jedyna "szkodliwość" gazu ziemnego polega na jego wybuchowości.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: czujniki gazu, czadu - sprzedam
Czujniki gazu o napięciu zasilania 12V DC.
Czujniki można podłączyć do istniejącego systemu alarmowego przewodowego.

Czujnik gazu propan-butan
link do opisu
http://www.alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=12024

Czujnik gazu ziemnego
link do opisu
http://www.alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=12025

Czujnik tlenku węgla (czadu)
link do opisu
http://www.alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=12026

Czujniki gazu w wersji autonomicznej zasilanie 230V (wtyczka)

Czujnik gazu propan-butan
link do opisu
http://www.alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=12027

Czujnik gazu ziemnego
link do opisu
http://www.alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=12028

Czujnik tlenku węgla (czadu)
link do opisu
http://www.alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=12029

Zamówienia można składać przez sklep internetowy lub telefonicznie (58)
6783113 w godz. 9-17

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: ==> czujniki gazu i czadu sprzedam
Czujnik tlenku węgla (czadu). Zobacz opis
http://www.alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=12026
Czujnik gazu ziemnego. Zobacz opis
http://www.alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=12025
Czujnik gazu propan butan. Zobacz opis
http://www.alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=12024
Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Dziwny zapach gazu w całym Lubinie

Użytkownik "Tomasz Maciąg" <tmac@willow.iie.uz.zgora.plnapisał w
wiadomości


... czy może tylko u mnie? Od ponad tygodnia gaz ma silny zapach zbliżony
do nafty. Niekiedy stężenie tego zapachu w kuchni jest tak duże, że się
robi naprawdę nieprzyjemnie. W gazowni potraktowano mnie standardowo,
czyli jak ostatniego idiotę, któremu każdy kit można ożenić - powiedziano,
że coś mi się na kuchence przypaliło :)
Ja mieszkam na ustroniu... a u was jak jest?

--
T.M.


Z tego co mi wiadomo, to "gazownia" raz na jakiś czas (przez pewien krótki
czas) wzmacnia zapach gazu po to żeby wykryć nieszczelności w instalacjach.
Mało intensywny zapach gazu może nie być w domu wyczuwalny, lub człowiek
przyzwyczai się do niego, po takim wzmocnieniu zapachu odrazu można
zorientować się że coś jest nie tak.

Dodam że gaz ziemny w naturalnej postaci jest bezwonny, a jego zapach jest
nadawany własnie w celu wykrycia nieszczelności, ulatniania się.

Pozdrawiam
tom

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: OSTATNI ROK ULGI REMOTOWEJ!!!
OSTATNI ROK ULGI REMOTOWEJ!!!
wykorzystaj ja na wykonczenie domu w centrum Płocka na osiedlu
Wyszogrodzka, powierzchnia uzytkowa 180mkw, 2 piętra+piwnica, 2 garaże,
wszystkie media (gaz ziemny,wodociag,kanalizacja), działka 700mkw.
SPRZEDAM TANIO! W rozliczeniu mieszkanie!

tel. 0600 39 18 88
email: h@o2.pl

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: 15.000 m2 działki budowlanej na Podlasiu
To jest szansa dla ciebie
Podlasie może by s twoim miejscem na ziemi którego ciągle szukasz

Tym miejscem jest 15000 m2 działki budowlanej w pięknej czystej i cichej
okolicy.
Jeśli chodzi o działkę, jestem jej pełnoprawnym właścicielem

Więc powierzchnia tej działki to 1.5 h przy szerokości 60 m od drogi

Z możliwością podziału na mniejsze plan podziału mogę dosłać E-mailem

Teren czysty ekologicznie lasy rozlewiska wodne.

Jest działka położona w Międzyrzecu Podlaski na ulicy Zadworne dojazd drogą
utwardzoną

Media na działce to prąd i linia telefoniczna, woda miejska

Do końca 2006 roku przewidziany podciągnięcie gazu ziemnego i kanalizacji

Przy działce w odległości jakieś 100m jest możliwość wykorzystanie starej od
bardzo dawna nie używanej bocznicy kolejowej.

Działka ma zatwierdzony plan podziału na mniejsze .

Działki są dokładnie w Międzyrzecu Podlaskim od Warszawy 120 km od Siedlec
40 km od Białej Podlaskiej 22 km

Cena oczywiście do uzgodnienia

Lub mam inną propozycję aby Państwa przekonać

Ale to już telefonicznie

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Na zakończenie tematu o węglu
Proponuję kompromis i zakończenie sporów.

Przyjecie  poniższych definicji pozwoli zgasic spory.

Węgiel ( paliwo) kamienny i brunatny  to węgiel ( pierwiastek) w stanie
skupienia stałym
Ropa i wszelkie benzyny to węgiel ( pierwiastek) w stanie skupienia ciekłym
Gaz ziemny, koksowniczy i inne to węgiel ( pierwiastek)  w stanie skupienia
gazowym

macso

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Na zakończenie tematu o węglu


Proponuję kompromis i zakończenie sporów.

Przyjecie  poniższych definicji pozwoli zgasic spory.

Węgiel ( paliwo) kamienny i brunatny  to węgiel ( pierwiastek) w stanie
skupienia stałym
Ropa i wszelkie benzyny to węgiel ( pierwiastek) w stanie skupienia
ciekłym
Gaz ziemny, koksowniczy i inne to węgiel ( pierwiastek)  w stanie
skupienia
gazowym


aaaa....a opona i chrust????

---
ewa

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Dlaczego każdy jest artysta?
Użytkownik "Doktor" <doktorLub@poczta.onet.pl


| glosniejszy, bak, ktory zabil Twojego baka!
Ludu... Ty to masz wyobraźnię. :D


ogladało się te dziwne japonskie kreskówki
albo Kapitana Planetę!!
ziemia (bak-gaz ziemny)
wiatr (bak -wietrzny, ulotny)
ogien (bak ogniotwórczy, wyjatkowo agresyny)
woda (bak w stanie cieklym)
lód (bąk ktory zamraza ). Yeah.

tak wiem.
Obrzydliwe.
;)P

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Dlaczego każdy jest artysta?


Użytkownik "Doktor" <doktorLub@poczta.onet.pl

| glosniejszy, bak, ktory zabil Twojego baka!
| Ludu... Ty to masz wyobraźnię. :D

ogladało się te dziwne japonskie kreskówki
albo Kapitana Planetę!!
ziemia (bak-gaz ziemny)
wiatr (bak -wietrzny, ulotny)
ogien (bak ogniotwórczy, wyjatkowo agresyny)
woda (bak w stanie cieklym)
lód (bąk ktory zamraza ). Yeah.


zaczełas coś jarać?????

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: A Doktor...

 


<cytata
Według  Światowej Rady Energii (World Energy Council, WEC) "Global Energy
Perspectives" [...] w strukturze zużycia energii przewiduje się
wystąpienie
następujących zjawisk: Węgiel, po okresie malejących udziałów, po roku
2010
nabierać będzie znaczenia w wyniku unieruchamiania elektrowni atomowych i
wzrostu cen gazu ziemnego. Węgiel pozostanie głównym surowcem wsadowym w
procesach produkcji energii elektrycznej do roku 2030
</cytata http://www.giph.com.pl/bg/2001_3-4/globalne.html


a wiesz co ludzie mówili, o świecie za 20 lat w 1920 roku?
hehe, na pewno nic o komorach gazowych (sic)

w roku 2025, to już mnie nie będzie, więc ciężko mi zakładać się, natomiast
jesli więcej takich oszołomów jak ty dorwie się do rządzenia, to będziemy
zapierdalać czyszcząc podłogi w meczetach.

moon

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Akt III
Lada moment na kanale "MTV Polska" zacznie się wszystko o operacjach
plastycznych "Chcę mieć znaną twarz", ja tymczasem odpisuję osobie
znanej jako *macso*:


Komu się jeszcze nie znudziło

http://serwisy.gazeta.pl/metro/1,50145,3028410.html


Mogę dorzucić czwarty. Nius z przedwczoraj.

<cytata
Według danych przedstawionych przez Buzka, zapotrzebowanie na energię
elektryczną na świecie rośnie o 2-3 proc. rocznie. W 2030 roku
zapotrzebowanie na energię elektryczną z nowych elektrowni szacowane jest na
ok. 4,5 tys. gigawat. Zdaniem byłego premiera, węgiel, którego zasoby
wystarczą na 200-300 lat, a ceny są w miarę stabilne, będzie miał duży
udział w zaspokojeniu tych potrzeb energetycznych. Buzek przypomniał, że
światowe zasoby ropy szacowane są na ok. 40-45 lat, a gazu ziemnego na 60
lat.

Zdaniem Buzka, szansą dla węgla jest jego ekologiczne spalanie. Stąd
konieczność badań nad tzw. technologiami zeroemisyjnymi oraz sekwestracją,
czyli wychwytywaniem i magazynowaniem dwutlenku węgla, aby nie był emitowany
do atmosfery. W przyszłości natomiast węgiel mógłby być podstawą gospodarki
wodorowej. Były premier zabiega, aby badania nad "czystym węglem" mogły być
sfinansowane w ramach VII Programu Ramowego UE, w ramach którego Unia chce
przeznaczyć na badania ponad 72,7 mld euro w latach 2007-2013.
</cytata http://finanse.wp.pl/POD,2,wid,8097218,wiadomosc.html

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Dolar wciąż traci końca spadków nie widać 1,70zł

  przemkowa wrote:
http://waluty.onet.pl/1634700,wiadomosci.html
Tak ze komu jest zle to jest zle  ale coraz wiecej osób wie ze zyje a mocna
złotowka sprawia ze swiat zaczyna byc nasz


Powiedz, czy spadek wartosci dolara do zlotowki w ostatnich latach o 25%
przyczynil sie do 25% spadku cen samochodow amerykanskich i japonskich?
A jak z gazem ziemnym? Czy placisz chociaz 10% mniej jak 4 lata temu
(uwzglednilem podwyzki cen) . A jak sie maja inne dobra i uslugi
importowane za dolary? Czy cena 2 tygodniowej wycieczki do Egiptu (kraj
roliczajacy sie w $) jest tansza o 25% niz w 2003? Czy ceny biletow do
kina, plyt DVD etc takze sa nizsze? Mysle oczywiscie o plusach
wynikajacych dla przecietnego Kowalskiego, nie dla korporacji czy splat
rat za F16. Pomijam rzeczy ktorych ceny spadly globalnie (szerokopojeta
elektronika).

Jacek

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Dolar wciąż traci końca spadków nie widać 1,70zł

Powiedz, czy spadek wartosci dolara do zlotowki w ostatnich latach o 25%


w ostatnich latach ...zatem wezmy 5 ostatnich lat ..
high    4.091
low     2.5145

to ile wyjdzie ? ..no jakby nie liczyc ...~39%....i juz sie Pan mijasz
z prawda, prawda ?

przyczynil sie do 25% spadku cen samochodow amerykanskich i japonskich?


pewnie nie. ale nie o to kobiecinie chodzi. spadek proporcje USD/PLN
przyczynil sie do zwiekszenia sily nabywczej przecietnej przemkowej na
zachodzie ... czy przemkowa cos wspominala ze cena w USD ma malec
proporcjonalnie do deprecjacji USD/PLN ?

A jak z gazem ziemnym? Czy placisz chociaz 10% mniej jak 4 lata temu
(uwzglednilem podwyzki cen) . A jak sie maja inne dobra i uslugi
importowane za dolary? Czy cena 2 tygodniowej wycieczki do Egiptu (kraj
roliczajacy sie w $) jest tansza o 25% niz w 2003?


pytanie chyba powinno brzmiec ..
-Czy cena 2 tygodniowej wycieczki do Egiptu (kraj roliczajacy sie w $)
jest tansza niz w 2003?

Czy ceny biletow do
kina, plyt DVD etc takze sa nizsze?

ale sie pozmienialo .. zeby do kina isc trzeba dulary wysuplac ....

Mysle oczywiscie o plusach
wynikajacych dla przecietnego Kowalskiego, nie dla korporacji czy splat
rat za F16. Pomijam rzeczy ktorych ceny spadly globalnie (szerokopojeta
elektronika).

Jacek

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: MBank - sens trzymania lokat antypodatkowych
Tak, 1000 zlotych podatku za to, ze czlowiek nie przepil wszystkiego od
razu....
No, ale przeciez mozna bylo kupic wtedy dolary, to moze juz lepszy ten
podatek?
Zadano mi dzis pytanie (naprowadzajace) "Co wiaze podatek od odsetek
bankowych ze wzrostem akcyzy na olej opalowy i gaz ziemny?"
Pozdrawiam
 Jurek
Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Cena Ropa a weglowy motylek ktorzy zatrzepotal skrzydelkiem i wywolal katastrofe Re: Zima a ceny


mik@polbox.com wrote:

On Fri, 17 Nov 2000 23:29:09 +0100, "Jacek D."
<kopera@priv4.onet.plwrote:

| mam pytanko,
| czy krach na rynkach ropy = 300% up
| mozna oprzec na teorii katastrof
| i mozna oprzec na zaburzeniu swiatowego bilansu energetycznego po
| zamknieciu kopaln wegla w Europie/ Polsce.

Wg mnie jest to totalna bzdua.
Tylko kraje biedne i zacofane technologicznie uzywaja wegla
do ogrzewania mieszkan i jak mi wiadomo wzrost dobrobytu
np w Polsce nie spowodowal ogrzewania mieszkan olejem opalowym.
Tendencja ogrzewania mieszkan gazem ziemnym nie ma nic wspolnego
z cena ropy


Myslalem ze sie ktos odezwie kto odpowie cos na temat.
Nadal czekam na informacje o wspolczynniku przeliczeniowym
wartosci energetycznej 1 tony wegla na odpowiadajaca ilosc barylek ropy.

Jezeli zamknieto 100 kopaln wegla w Europie
to odpowiada to brakowi ilus miliardow barylek ropy w bilansie
energetycznym.
I aby zamknac ten bilans ropa zdrozala 300%.

A nagle bo katastrofy swiatowego systemu paliwowo-energetycznego
nastepuja wlasnie gwaltownie, zgodnie z teoria katostrof.

Prosze o konretne dane o wydobyciu wegla w Europie za ostatnie 10 lat.

Jacek

pozdrawiam mk


Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Co myślicie o Capital Partners?
KOMISJA PAPIERÓW WARTOSCIOWYCH I GIELD
   Raport biezacy nr 35 / 2006
 Data sporzadzenia:  2006-05-30
 Skrócona nazwa emitenta
 CAPITAL
 Temat
 Zawarcie porozumienia przez podmiot powiazany
 Podstawa prawna
 Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufne

 Tresc raportu:
 W dniu 30 maja 2006 r. CP Energia S.A. oraz OAO NOVATEK podpisaly
Memorandum w sprawie wspólnej realizacji projektu polegajacego na
uruchomieniu produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG) na terenie
Federacji Rosyjskiej w celu jego dystrybucji wsród odbiorców w
Polsce.
W celu realizacji powyzszego przedsiewziecia strony postanowily,
ze zostanie zawiazana spólka, której udzialowcami beda CP
Energia S.A. oraz OAO NOVATEK .

OAO NOVATEK jest najwiekszym niezaleznym producentem gazu ziemnego w
Rosji oraz drugim po Gazpromie producentem gazu ziemnego w Rosji.
Spólka eksploatuje wlasne zloza gazu ziemnego na pólwyspie
Jamalskim. Akcje (lub GDR) OAO NOVATEK sa notowane na gieldach w
Moskwie (RTS), Londynie (LSE) oraz na rynku NASDAQ.

Capital Partners S.A. posiada 50% kapitalu zakladowego i glosów w
CP Energia S.A.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Zima a ceny
On Fri, 17 Nov 2000 23:29:09 +0100, "Jacek D."

<kopera@priv4.onet.pl wrote:
mam pytanko,
czy krach na rynkach ropy = 300% up
mozna oprzec na teorii katastrof
i mozna oprzec na zaburzeniu swiatowego bilansu energetycznego po
zamknieciu kopaln wegla w Europie/ Polsce.


Wg mnie jest to totalna bzdua.
Tylko kraje biedne i zacofane technologicznie uzywaja wegla
do ogrzewania mieszkan i jak mi wiadomo wzrost dobrobytu
np w Polsce nie spowodowal ogrzewania mieszkan olejem opalowym.
Tendencja ogrzewania mieszkan gazem ziemnym nie ma nic wspolnego
z cena ropy

pozdrawiam mk

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Zima a ceny

mik@polbox.com wrote:

On Fri, 17 Nov 2000 23:29:09 +0100, "Jacek D."
<kopera@priv4.onet.pl wrote:

mam pytanko,
czy krach na rynkach ropy = 300% up
mozna oprzec na teorii katastrof
i mozna oprzec na zaburzeniu swiatowego bilansu energetycznego po
zamknieciu kopaln wegla w Europie/ Polsce.

Wg mnie jest to totalna bzdua.
Tylko kraje biedne i zacofane technologicznie uzywaja wegla
do ogrzewania mieszkan i jak mi wiadomo wzrost dobrobytu
np w Polsce nie spowodowal ogrzewania mieszkan olejem opalowym.
Tendencja ogrzewania mieszkan gazem ziemnym nie ma nic wspolnego
z cena ropy

Myslalem ze sie ktos odezwie kto odpowie cos na temat.
Nadal czekam na informacje o wspolczynniku przeliczeniowym
wartosci energetycznej 1 tony wegla na odpowiadajaca ilosc barylek ropy.

Jezeli zamknieto 100 kopaln wegla w Europie
to odpowiada to brakowi ilus miliardow barylek ropy w bilansie
energetycznym.
I aby zamknac ten bilans ropa zdrozala 300%.

A nagle bo katastrofy swiatowego systemu paliwowo-energetycznego
nastepuja wlasnie gwaltownie, zgodnie z teoria katostrof.

Prosze o konretne dane o wydobyciu wegla w Europie za ostatnie 10 lat.

Jacek

pozdrawiam mk

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: ArtykuÂł dosyc prawdziwy
Anatol pisze:

Na produkcję zbóż i mięsa nie ma limitów a ceny rosną. Obecny wzrost cen
żywności wynika przede wszystkim z popytu generowanego przez rosnącą
populację ludności oraz coraz większego udziału produkcji biopaliw (co
wynika z cen ropy naftowej). Sytuację na krótka mete mogą poprawić
jedynie modyfikacje genetyczne (bo na nawozy oparte na gazie ziemnym nie
ma co liczyć).


Znaczy co króliki jestemy, dales sie wpuscic analom w kanał. Rozumiem
ze w ciagu 3 miesiecy wybito30% ludzi na ziemi bo pszenica spadła o 30%

Zastanów sie, ceny zywnosci NIE MAJA niz wspolnego ze wzrostem ludnosci
ani z przerzuceniem sie chinczykow z ryzu na makaron.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Londyn. Iran otwiera za tydzien gielde ropy na wyspie Kish


Kontrakty beda rozliczane w roznych walutach.


Pozwolę sobie dodać jeszcze kilka faktów:
- 80% saudyjskiej ropy przepływa przez cieśninę Ormuz (-mapa)
- Iran posiada największe na świecie, dotąd niewykorzystywane w pełnym
stopniu, zasoby gazu ziemnego
- i zdołał się dogadać z Pakistanem w sprawie budowy rurociągu do Chin.

T. D.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Wyścig do kasy (3) było: Od bandy do bandy - OPEC
Nie wiem o czym piszesz.
Cene ropy ustala rynek, a kontyngenty wydobycia ulegly znacznemu
zwiekszeniu.
Poniewaz sytuacja na bliskim wschodzie jest niepewna i na granicy wojny
stad cena ropy rosnie.
A wydobycie ulega dalszemu zwiekszeniu a nie zmniejszeniu.
Znane zasoby ropy wystarcza na 100-150 lat.

Inny problem to taki, ze Europa juz nie wydobywa wegla, zamierza w
krotkim okresie pozamykac elektrownie atomowe i oparla sie jedynie na
ropie i gazie ziemnym.

Cena ropy gwaltownie spadnie gdy zniesione zostanie embargo na rope z
Iragu.
Dariusz

 "Dotrwanie" do wiosny umożliwiłoby z jednej strony

odbudowywanie zapasów, ale niepewność co do decyzji OPEC jest zawsze
znaczna.Zbliżający się koniec zimy wpłynie na możliwość ograniczenia
wydobycia.

Powodzenia

--

Sławomir Burzyński


Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Za chwile podpiszą kontrakt za 40 mln Euro
CP ENERGIA ,KTÓRA JEST NOTOWANA NA GIEŁDZIE ,PODPISUJĄ CO CHWILE NOWE
KONTRAKTY I JESZCZE DO TEGO NISKO NOTOWANA JEST NA GIEŁDZIE.

ZAO Kriogaz, spółka zależna CP Energia, podpisała list intencyjny z
OOO Power Solutions Group i OOO Sigma Technologies dotyczący
wykonania przez ZAO Kriogaz projektów i przeprowadzenia "pod klucz"
prac budowlano-montażowych kompleksów skraplania gazu ziemnego w
Rosji. Szacunkowa wartość umowy to 40 mln euro.

"Strony zgodnie deklarują chęć prowadzenia negocjacji mających na
celu podpisanie umowy inwestycyjnej na wykonanie przez ZAO Kriogaz
projektów i przeprowadzenie "pod klucz" prac budowlano-montażowych
trzech kompleksów skraplania gazu ziemnego w miastach Moskwa, St.
Petersburg i Omsk o mocach produkcyjnych od 30 do 100 ton gazu LNG
na dobę, a także systemów magazynowania i regazyfikacji" - podano w
komunikacie.

Do finansowania projektu zobowiązała się OOO Sigma Technologies.

ZAO Kriogaz oferuje jednocześnie usługi konsultacyjne odnośnie
transportu skroplonego gazu ziemnego.

Firmą prowadzącą obsługę i eksploatację obiektów po ich wybudowaniu
ma być ZAO Kriogaz.

Podpisanie umowy inwestycyjnej planowane jest w ciągu dwóch miesięcy
od momentu podpisania listu. Szacunkowa wartość umowy na wybudowanie
instalacji wynosi 40 mln euro, czyli ok. 144 mln zł.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: CAPITAL- następne umowy E-CARDU

gaz... Miałem taki przebłysk.
Ale w jakim zakresie, jakiś rurociąg z Ukrainą, Niemcami, Norwegami?
Czy coś lokalnego?

s


ZAO Kriogaz, które to ma CP Energia:

Spółka Kriogaz ZAO (zamknięta spółka akcyjna) z siedzibą w St. Petersburgu,
założona została w 1993 roku jako spółka specjalizująca się w technologii
skroplonego gazu ziemnego (LNG).
Podstawowe obszary działalności to:

rozwijanie technologii produkcji i składowania LNG,
realizowanie projektów dostarczania ciepła na bazie LNG w nowych realizacjach
oraz konwersjach istniejących systemów,
projektowanie i budowa stacji tankowania LNG ,
eksploatacja i nadzór części systemu dystrybucji gazu w obwodzie St.
Petersburg związanych z wytwarzaniem i dostawami LNG.

Forsa

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: giełdy surowców energetycznych.
Witam,
poszukuje strony internetowej, na której można by uzyskac informacje
odnosnie cen historycznych w postaci wykresow i danych cyfrowych takich
rzeczy jak:
ropa naftowa, węgiel kamienny, węgiel brunatny, oleje opałowe, drewno, koks,
torf, gaz ziemny, inne gazy.... inne surowce energetyczne.

Odwiedzilem juz:
http://www.futuresource.com/markets/market.jsp?id=energy
tutaj znalazlem ceny USA

www.owg.com.pl
tutaj jedynie rope naftowa

Najbardziej interesują mnie ceny np na gieldzie londynskiej lub w
amsterdamie (chyba tam jest gielda surowcow) ale nie znalazlem odpowiednich
linkow do stron.
Potrzebuje tych danych w miare z jednego zrodla i ujednoliconych graficznie,
walutowo itd.

Jezeli ktos posiada informacje gdzie podobne dane mozna znalezc prosze o
odpowiedz na liscie dyskusyjnej lub na mail: males@aster.pl

Z gory dziekuje

Pozdrawiam
Wojtek M.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: giełdy surowców energetycznych.

"malesiak" <males@acn.waw.plwrote in messageropa naftowa, węgiel kamienny, węgiel brunatny, oleje opałowe, drewno,
koks, torf, gaz ziemny, inne gazy.... inne surowce energetyczne.


tu jeszcze poszukaj:
http://quotes.ino.com/
i tu:
http://ifs.futuresource.com/charts/charts.jsp
(zwroc uwage na ClearPort Nymexu)

        PZDR PSG

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: CP ENERGIA - może być największym hitem roku 2008
2008-01-15 11:40:59
CP Energia ma porozumienie z Hutą Szkła Nadbużanka

Operator gazowniczy CP Energia podpisał porozumienie pomiędzy z Hutą Szkła
Nadbużanka, w sprawie prowadzenia negocjacji w celu zawarcia umowy sprzedaży
ok. 5 mln m sześc. gazu ziemnego o szacunkowej wartości 36,25 mln zł netto.

"Strony planują podpisanie umowy w terminie do dnia 31 marca 2008 r., która
szczegółowo określi wszelkie zasady związane ze sprzedażą gazu ziemnego na
potrzeby kupującego" - poinformowała spółka.

CP Energia podała, że roczne zapotrzebowanie huty na gaz ziemny wynosi ok.
5.000.000 m3. "Cena sprzedaży gazu ziemnego będzie wynikać z taryfy
sprzedającego, zatwierdzonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki" - dodano.

Spółka szacuje, że wartość umowy sprzedaży gazu w okresie 5 lat wyniesie
36.250.000 zł + 22% VAT.

Narastająco w I-III kw. 2007 roku grupa CP Energia miała 2,16 mln zł
skonsolidowanej straty netto wobec 0,44 mln zł straty rok wcześniej przy
obrotach odpowiednio 19,70 mln zł wobec 5,07 mln zł.

http://tnij.org/cpe1501

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: CP ENERGIA - może być największym hitem roku 2008


Dlaczego nie skraplaja tego gazu w Polsce i tutaj nie inwestuja w
takie stacja skraplania gazu ziemnego ?


Pewnie dlatego, ze na podstawie analiz wyszlo im, iz inwestycja w Rosji bedzie
bardziej dochodowa. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniadze. :)

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Capital - info
Zarząd spółki Capital Partners SA, informuje że w dniu dzisiejszym
otrzymał od spółki CP Energia SA zawiadomienie o zawarciu przez spółkę
CP Energia SA z Gazprom Eksport OOO z siedzibą w Moskwie umowy
dotyczącej sprzedaży na rzecz CP Energia SA do 1000 (tysiąc) ton
skroplonego gazu ziemnego (LNG). Umowa została zawarta na okres 6
miesięcy do dnia 30 czerwca 2007 roku, z możliwością jej przedłużenia.
Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Capital - info
to prognozujecie jakieś wzrosty ;)))
będzie do konca roku 10 czy 12 zł ???? :))

Ted napisał(a):

Zarząd spółki Capital Partners SA, informuje że w dniu dzisiejszym
otrzymał od spółki CP Energia SA zawiadomienie o zawarciu przez spółkę
CP Energia SA z Gazprom Eksport OOO z siedzibą w Moskwie umowy
dotyczącej sprzedaży na rzecz CP Energia SA do 1000 (tysiąc) ton
skroplonego gazu ziemnego (LNG). Umowa została zawarta na okres 6
miesięcy do dnia 30 czerwca 2007 roku, z możliwością jej przedłużenia.


Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: USA: Kryzys na rynku energii
Kryzys na rynku energii USA pochłonął nową ofiarę. Firma Mirant, której
siedzibą jest Atlanta wystąpiła do sądu z wnioskiem o ochronę przed
wierzycielami.

Upadek firmy jest w znacznym zakresie konsekwencją wcześniejszego, głośnego
skandalu związanego z bankructwem korporacji Enron, która podkopała zaufanie
inwestorów do całego sektora i zmusiła firmy do restrukturyzacji długu.

Z danych firm BankruptcyData.com wynika, że pod względem wartości aktywów
bankructwo Miranta jest dziesiątym największym w historii USA. Długi firmy
oceniane są na 11,6 mld dol., a wartość aktywów 20,6 mld dol.

Do ostatniej chwili management Miranta prowadził rozmowy z wierzycielami
licząc na restrukturyzację długu, ale nie był w stanie dotrzymać terminu
płatności raty długu w wys. 1,1 mld dol.

Obok negatywnych skutków upadku Enronu powodem trudności finansowych
amerykańskich korporacji było załamanie się cen elektryczności i duży skok
cen gazu ziemnego.

15.7.2003 14:04 (CET)

pzdr
Dars

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: CP Energia wielkie inwestycje w Polsce.
08:33 13.02.2008  
CP Energia Za dwa lata będzie 600 km sieci
Więcej na gazociągi

CP Energia może w tym roku zwiększyć wydatki na budowę gazociągów do ponad 60
mln zł. - Obecnie pracujemy nad szczegółami nowej strategii. Z wstępnych
założeń wynika, że nakłady inwestycyjne w gazociągi mogą ulec nawet
podwojeniu - mówi Marcin Buczkowski, prezes CP Energii. Przypomnijmy, że
dotychczas spółka planowała przeznaczenie na ten cel nieco ponad 30 mln zł.
Zdecydowanie więcej, bo prawie 60 mln zł, zamierzano przeznaczyć na budowę
fabryk LNG (do skraplania gazu ziemnego). Z tych pieniędzy sfinansowana ma być
w tym roku budowa jednej dużej instalacji w Wielkopolsce i dwóch mniejszych w
innych lokalizacjach. Prezes nie podaje szczegółów dotyczących ich budowy.
Informuje jedynie, że zostaną zlokalizowane tak, aby do minimum zmniejszyć
koszty transportu LNG. Na wcześniej zaplanowanym poziomie, czyli 33 mln zł,
będą wydatki na budowę instalacji służących do regazyfikacji LNG. Powstanie
ich jednak nie 18, ale 20. Dzięki nim spółka może dostarczać gaz klientom,
którzy nie są podłączeni do ogólnopolskich sieci. CP Energia ma już 180 km
gazociągów w całej Polsce. - W ciągu dwóch lat chcemy zbudować kolejne 420 km -
 zapowiada Buczkowski.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: CP Energia wielkie inwestycje w Polsce.


08:33 13.02.2008
CP Energia Za dwa lata będzie 600 km sieci
Więcej na gazociągi

CP Energia może w tym roku zwiększyć wydatki na budowę gazociągów do ponad
60
mln zł. - Obecnie pracujemy nad szczegółami nowej strategii. Z wstępnych
założeń wynika, że nakłady inwestycyjne w gazociągi mogą ulec nawet
podwojeniu - mówi Marcin Buczkowski, prezes CP Energii. Przypomnijmy, że
dotychczas spółka planowała przeznaczenie na ten cel nieco ponad 30 mln
zł.
Zdecydowanie więcej, bo prawie 60 mln zł, zamierzano przeznaczyć na budowę
fabryk LNG (do skraplania gazu ziemnego). Z tych pieniędzy sfinansowana ma
być
w tym roku budowa jednej dużej instalacji w Wielkopolsce i dwóch
mniejszych w
innych lokalizacjach. Prezes nie podaje szczegółów dotyczących ich budowy.
Informuje jedynie, że zostaną zlokalizowane tak, aby do minimum zmniejszyć
koszty transportu LNG. Na wcześniej zaplanowanym poziomie, czyli 33 mln
zł,
będą wydatki na budowę instalacji służących do regazyfikacji LNG.
Powstanie
ich jednak nie 18, ale 20. Dzięki nim spółka może dostarczać gaz klientom,
którzy nie są podłączeni do ogólnopolskich sieci. CP Energia ma już 180 km
gazociągów w całej Polsce. - W ciągu dwóch lat chcemy zbudować kolejne 420
km -
zapowiada Buczkowski.

--
Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl


witam!
I co dalej?

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: CP Energia wielkie inwestycje w Polsce.


| 08:33 13.02.2008
| CP Energia Za dwa lata będzie 600 km sieci
| Więcej na gazociągi

| CP Energia może w tym roku zwiększyć wydatki na budowę gazociągów do ponad
| 60
| mln zł. - Obecnie pracujemy nad szczegółami nowej strategii. Z wstępnych
| założeń wynika, że nakłady inwestycyjne w gazociągi mogą ulec nawet
| podwojeniu - mówi Marcin Buczkowski, prezes CP Energii. Przypomnijmy, że
| dotychczas spółka planowała przeznaczenie na ten cel nieco ponad 30 mln
| zł.
| Zdecydowanie więcej, bo prawie 60 mln zł, zamierzano przeznaczyć na budowę
| fabryk LNG (do skraplania gazu ziemnego). Z tych pieniędzy sfinansowana ma
| być
| w tym roku budowa jednej dużej instalacji w Wielkopolsce i dwóch
| mniejszych w
| innych lokalizacjach. Prezes nie podaje szczegółów dotyczących ich budowy.
| Informuje jedynie, że zostaną zlokalizowane tak, aby do minimum zmniejszyć
| koszty transportu LNG. Na wcześniej zaplanowanym poziomie, czyli 33 mln
| zł,
| będą wydatki na budowę instalacji służących do regazyfikacji LNG.
| Powstanie
| ich jednak nie 18, ale 20. Dzięki nim spółka może dostarczać gaz klientom,
| którzy nie są podłączeni do ogólnopolskich sieci. CP Energia ma już 180 km
| gazociągów w całej Polsce. - W ciągu dwóch lat chcemy zbudować kolejne 420
| km -
| zapowiada Buczkowski.

| --
| Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl

witam!
I co dalej?


jak to co? - koszty koszty koszty :)

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: OBTW Top lista naganiaczy
tg napisał(a):


Nawet nie ma jakies sciemy o AT. jak ktos chce sie posmiac to polecam
lekture.


pojawiaja sie tez i takie "komunikaty":

capital, fon, i skotan -- jako consorcjum wybudują potężną fabrykę
przetwarzająca ropę naftową i gaz ziemny na rzepak, owies i pszenicę.
Zaklad na miarę XXI wieku powstanie 75 km na poludnie od stolicy
Arabji Saudyjskiej - Rjadu.

:)

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: OBTW Top lista naganiaczy
Ted napisał(a):


tg napisał(a):

| Nawet nie ma jakies sciemy o AT. jak ktos chce sie posmiac to polecam
| lekture.

pojawiaja sie tez i takie "komunikaty":

capital, fon, i skotan -- jako consorcjum wybudują potężną fabrykę
przetwarzająca ropę naftową i gaz ziemny na rzepak, owies i pszenicę.
Zaklad na miarę XXI wieku powstanie 75 km na poludnie od stolicy
Arabji Saudyjskiej - Rjadu.

:)


zartujesz, on pokusil sie na takie hmmm... powiesci fantasy?
chyba zaraz wpadne na forum i wkleje zaraz fajne "mysli" a moze "zlote
mysli" prezesa fredka.

pozdrawiam :)

ankieta - jak ubezpieczyciel traktuje klientów:
www.printpol.pl/badania2.htm

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: OBTW Top lista naganiaczy
zadziwiające jedynie jest to, że wiekszosc przywołanych tam
"naganiaczy" miala racje :)

jakas nowa propozycja dla definicji naganiacza???

m

On 26 Cze, 21:31, tg <lex_insura@o2.plwrote:

Ted napisał(a):

| tg napisał(a):

| Nawet nie ma jakies sciemy o AT. jak ktos chce sie posmiac to polecam
| lekture.

| pojawiaja sie tez i takie "komunikaty":

| capital, fon, i skotan -- jako consorcjum wybudują potężną fabrykę
| przetwarzająca ropę naftową i gaz ziemny na rzepak, owies i pszenicę.
| Zaklad na miarę XXI wieku powstanie 75 km na poludnie od stolicy
| Arabji Saudyjskiej - Rjadu.

| :)

zartujesz, on pokusil sie na takie hmmm... powiesci fantasy?
chyba zaraz wpadne na forum i wkleje zaraz fajne "mysli" a moze "zlote
mysli" prezesa fredka.

pozdrawiam :)

ankieta - jak ubezpieczyciel traktuje klientów:www.printpol.pl/badania2.htm


Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Gazy cieplarniane czyli jak zrobić w wała Polskę i Polaków ?


Dieter pisze:
| Wulkanom dowalic podatki od CO2 !!! Jeden wybuch z 1884 roku wyemitowal tyle
| CO2, co cala ludzkosc w ciagu ostatnich stu lat. Kolego, klimatu nie da sie
| zmienic, on sie zmienia od milionow lat. Powinno sie walic kary za
| wypuszczanie syfu do przyrody ale z tym CO2 to troche sobie polecieli.

| D.
co2 to pikus, prawdziwym problemem jest metan...

a teraz zagadka - w jaki sposob w/w trafia do atmosfery w najwiekszej ilosci?


 38% pochodzi z kopalń węgla,
 35%  z rolnictwa i hodowli,
13%  z wysypisk smieci,
  9%  naturalna emisja z bagien
  5% z  eksploatacji gazu ziemnego.

Zadowolony ?

Pozdrawiam

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Dla fanow x-Trade i nie tylko
brutex <bru@BEZSPAMUVop.plnapisał(a):


A gdzie jest crude oil?
W serwisie coś pisze o ropie, jednak na platformie nie widze żeby można nią
handlować.


Rozmawialem z Windsor Brokers. Wszystkie wymienione na stronie instrumenty
sa, tylko nie wszystkie sa na demo. Zatem sa i ropa i gaz ziemny i kawa i
soje itd itp oraz wieksza gama futow na akcje.
Z dzisiejszych testow wyszlo ze mozna kupic 0.2 pozycji na mini S&P, Nasdaqa
i DJ.

Pozdrawiam
Konop

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Dla fanow x-Trade i nie tylko


Rozmawialem z Windsor Brokers. Wszystkie wymienione na stronie instrumenty
sa, tylko nie wszystkie sa na demo. Zatem sa i ropa i gaz ziemny i kawa i
soje itd itp oraz wieksza gama futow na akcje.
Z dzisiejszych testow wyszlo ze mozna kupic 0.2 pozycji na mini S&P,
Nasdaqa
i DJ.


Dzięki za zasięgnięcie "języka" u źródła :)

Pozdrawiam.
brutex

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Olej roslinny na biopaliwo


Adam wrote:
 po rozsadnej cenie 265-270 EUR/MT


Nie jestem ekspert od paliw, ale na zdrowy rozum;
O ile dobrze rozumiem ;
0.27 EUR za 1 kg takiego oleju
to w porownaniu z wydajnoscia cieplna i cena 1 kg benzyny ....
oraz gazu ziemnego
to gdzie tu interes
pozdr
Piotr

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Sprzedam magnetyzery paliwa, wody i gazu
Urządzenia obniżające zużycie gazu, paliwa (benzyna, olej napędowy i  do
celów grzewczych), oraz do uzdatniania wody - usuwa kamień z wody i
magnetyzuje ją. Stosowane w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach,
ciągnikach itp. Olej, benzyna, gaz propan butan), oraz w instalacjach
domowych i przemysłowych gazowych ( gaz ziemny) i wodnych, oraz oczyszczania
ścieków. Obniża zużycie tych paliw od 10 do 20 %. Oraz  toksyczność spalin o
około 80 %,  przedłuża żywotność  katalizatora o około 2 do 3 razy. Więcej
info na moich stronach i pisz na mój e-mail.
W.Mrozinski
Tel/fax: +48 65  529 25 60
les@kampol.okonet.com.pl
http://www.kampol.okonet.com.pl/leszno
ICQ:24153645
Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Sprzedam magnetyzery paliwa, wody i gazu

tpsa napisał(a) w wiadomości: ...


Urządzenia obniżające zużycie gazu, paliwa (benzyna, olej napędowy i  do
celów grzewczych), oraz do uzdatniania wody - usuwa kamień z wody i
magnetyzuje ją. Stosowane w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach,
ciągnikach itp. Olej, benzyna, gaz propan butan), oraz w instalacjach
domowych i przemysłowych gazowych ( gaz ziemny) i wodnych, oraz
oczyszczania
ścieków. Obniża zużycie tych paliw od 10 do 20 %. Oraz  toksyczność spalin
o
około 80 %,  przedłuża żywotność  katalizatora o około 2 do 3 razy. Więcej
info na moich stronach i pisz na mój e-mail.
W.Mrozinski
Tel/fax: +48 65  529 25 60
les@kampol.okonet.com.pl
http://www.kampol.okonet.com.pl/leszno
ICQ:24153645


Witam,

Czy ktos w to wierzy ?! :-)
Jakos dziwnie nie wpadly na ten pomysl swiatowe koncerny samochodowe :-).
Magnetyzer to rzeczywiscie najlepsza rzecz, ale do robienia pieniedzy.
Pozdrawiam.
                      Leszek

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Co boli Apple?
Dnia 18.09.2007 Smok Eustachy <smok_eusta@soplandia.prv.plnapisał/a:


Sergiusz Rozanski pisze:
/..../
| Powoduje że społeczeństwo mniej chętniej po nie sięga?

A co obchodzi Cię nagle?

Poza tym społeczeństwo chce jeździć na oleju jadalnym i nie może nie z
powodu wolnego rynku bynajmniej.


I na innych roślinach? ;)
Ale możesz jeździć na gazie ziemnym, albo i na prąd (~2zł/100km)

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Co boli Apple?
Sergiusz Rozanski pisze:
/.../


I na innych roślinach? ;)


Zawsze lepiej przejeździć, niż przepić.

A wszelkie kwękanie o alternatywnym paliwie będzie kwękaniem dopóki ropy
realnie nie zacznie brakować.


Ale możesz jeździć na gazie ziemnym, albo i na prąd (~2zł/100km)


Gaz to nie to samo co olej roślinny, ładowany do baku. Większe koszta na
starcie.
Tak mi się przypomniało względem akcyzy - O ile wzrosły dochody z akcyzy
po wprowadzeniu obowiązku świecenia światłami przez cały rok?

70 - zł/auto rocznie.
Czyli 200 000 000 zł? 100 000 000 zł? 300 000 000 zł rocznie?

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Co boli Apple?
Smok Eustachy schrieb:


Sergiusz Rozanski pisze:
/.../
| I na innych roślinach? ;)

Zawsze lepiej przejeździć, niż przepić.

A wszelkie kwękanie o alternatywnym paliwie będzie kwękaniem dopóki ropy
realnie nie zacznie brakować.

| Ale możesz jeździć na gazie ziemnym, albo i na prąd (~2zł/100km)

Gaz to nie to samo co olej roślinny, ładowany do baku. Większe koszta na
starcie.
Tak mi się przypomniało względem akcyzy - O ile wzrosły dochody z akcyzy
po wprowadzeniu obowiązku świecenia światłami przez cały rok?

70 - zł/auto rocznie.
Czyli 200 000 000 zł? 100 000 000 zł? 300 000 000 zł rocznie?


Ba.
A ile kierowca musi placic za obowiazkowe przeglady techniczne.

To, ze bez nich byloby pewnie wiecej wypadkow, to sprawa drugorzedna.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: OpenOffice.org 2.0 - skrzyżowanie żółwia z krową?
Konrad Kosmowski napisał(a):

Chociaż znam gościa co w VBA (Excell) zrobił system generujący plany
zajęć (rozdzielający grupy/sale/wykładowców) dla sporej uczelni. ;) Ale
tutaj akurat inne właściwości (wydajnościowo) mają wpływ - chociażby
sensowność algorytmów.


Ja znam program co zarządza największą firmą w Polsce odnośnie Gazu
ziemnego(PGNiG) w Access i co z tego ?

r

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: OpenOffice.org 2.0 - skrzyżowanie żółwia z krową?
*** ris <ri@gazeta.pl:


| Chociaż znam gościa co w VBA (Excell) zrobił system generujący plany
| zajęć (rozdzielający grupy/sale/wykładowców) dla sporej uczelni. ;)
| Ale tutaj akurat inne właściwości (wydajnościowo) mają wpływ -
| chociażby sensowność algorytmów.
Ja znam program co zarządza największą firmą w Polsce odnośnie Gazu
ziemnego(PGNiG) w Access i co z tego ?


Nic.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Super cichy wentylator 90 mm - jaka marka, jaki model?

"Nathan" eq6vet$to@srv.cyf-kr.edu.pl

Można założyć (tak troche na oko), że
37.0 CFM to 1,4 mmH2O
63.7 CFM to 3,0 mm-H2O


Jeśli to 'cubic foot per minute' to nie można.

Poza tym 3 mm H2O to żadne ciśnienie. Ciśnienie gazu
ziemnego w mieszkaniu ma ze 30 mm H2O, a to ledwo podmuch.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Super cichy wentylator 90 mm - jaka marka, jaki model?
Eneuel Leszek Ciszewski napisał(a):

"Nathan" eq6vet$to@srv.cyf-kr.edu.pl

Można założyć (tak troche na oko), że
37.0 CFM to 1,4 mmH2O
63.7 CFM to 3,0 mm-H2O

Jeśli to 'cubic foot per minute' to nie można.


Bo? Co maja jednostki do tego? Lepiej będzie 0.15 inch H2O?

Może ja sie nie znam, ale takie jest ciśnienie statyczne YS Techów
Papst, dla modelu 8412 podaje 0.15 H2O ale w calach, nie mm.
Myślę, też, że chłopaki znają sie na tym co robią.

Poza tym 3 mm H2O to żadne ciśnienie. Ciśnienie gazu
ziemnego w mieszkaniu ma ze 30 mm H2O, a to ledwo podmuch.


Wybacz, ale to jest wentyl do komputera, a nie suszarka przemysłowa.
Chcesz mieć ciszę czy odkurzacz pod biurkiem?
A jaki juz tak bardzo ci zależy na tym niewiarygodnie wielkom ciśnieniu
to kup sobie to:
http://www.elpo.intnet.pl/oferta.htm
i nie wybrzydzaj.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: problem z komputerem - Pomocy
Dnia Sat, 10 Dec 2005 01:05:56 +0100, Kaja napisał(a):


Jaki zasilacz...To dysk pada.
Mój też stukał i wymieniłam na nowy.


A dysk to na gaz ziemny chodzi? Oczywiscie zasilacz jest głownym
podejrzanym, tym bardziej, ze to juz drugi dysk pada. Ja miałem na
starym zasilaczu 3 pady dysków w ciągu niecałego roku. Po zmianie
zasilacza od ponad roku nie padł już żaden dysk.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: problem z komputerem - Pomocy


A dysk to na gaz ziemny chodzi? Oczywiscie zasilacz jest głownym
podejrzanym, tym bardziej, ze to juz drugi dysk pada. Ja miałem na
starym zasilaczu 3 pady dysków w ciągu niecałego roku.


A to dlatego ze przy braku mocy w zasilaczu dysk faktycznie sie wylacza...
jesli w trakcie odczytu lub zaspisu to d.. .zimna, nie zaparkuje i
headcrash
gotowy :/ a w tym wypadku (dysk halasuje) tak wlasnie jest na 99%.

Wiec zmien zasilacz i niestety zmien dysk.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: OpenGL: Punkty -> powierzchnie
l@my.sig news:cnummg$sqm$1@node3.news.atman.pl


Opatentowany algorytm? Dobre sobie. U nas ten patent jest g. wart.
(nie zamierzam wszczynac kolejnej dyskusji nt. patentów)


No nie wiadomo - wkrotce pewnie bedzie Ukraina Freedom - a jak sie okaze ze
mamy jakies zloza np. gazu ziemnego za duze, to sie to polaczy z Operation
Polish Freedom.

Wtedy jak bedziesz naruszal patenty to przyjdzie paru panow z Armi i Cie
ladnie "ustabilizuja"

S,NMSP

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: NASK pusci nas z torbami
Taniej to juz wyjdzie wsiasc w pociag, i przwiezc te kilka megabajtow na
dyskietkach lub CD-ROM-ach.
A swoja droga to chamstwo NASK-u jest nieprawdopodobne. Wiadomo ze
urzedy czy instytucje w postaci Szkol Wyszych nie zrezygnuja z dostepu
do Internetu bo to jest smierc - kto by sie tam troszczyl o zwyklych
zjadaczy chleba.
Zreszta mysle ze podwyzka jest uzasadniona: inflacja, ceny benzyny i
gazu ida w gore (a jak wiadomo centralny router NASK-u chodzi na nafte i
gaz ziemny :-))

Pozdrawiam

VooVoo

PS. A w zwiazku z wyborami to i tak niedlugo wszyscy wyladujemy w ciupie
za wymiane tak wywrotowych pogladow i "krytykanctwo" wobec organow
centralnych.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: EN->PL Associated gas


Szukam polskiego określenia na gaz ziemny towarzyszący złożom ropy naftowej
zwanego w języku language: associated gas.


Hurtowo spalany "gaz towarzyszący", gaz który wydostaje się podczas wydobywania
ropy - od dawna jest jednym z przykrych aspektów rozwoju syberyjskiej
aska.stalwol.pl/legat.html

Na ogół w tak odległym miejscu jak Ługinetskoje gaz towarzyszący po prostu spala się
w postaci tak zwanych świec.
www.yukos.pl/komunikaty/pdf/YUKOS_Przeglad_03.pdf

Wytłuszczenia, jeśli do Ciebie dotarły, pochodzą ode mnie.
R.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: EN->PL Associated gas


"Kanabka" <kanabka_(!!!)_@chello.plwrote:
Szukam polskiego określenia na gaz ziemny towarzyszący złożom ropy naftowej
zwanego w języku language: associated gas.


Założę się, że będzie to "gaz ziemny towarzyszący złożom ropy naftowej".
Samo "associated gas" to "gaz towarzyszący/związany z/współwystępujący z",
ale nie wiadomo czemu/z czym/z czym. I tak trzeba dodać opis.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: ang/ukr > pol: nazwy dwoch miejscowosci na Ukrainie


"Del" <dare@poczta.onet.plwrote in messageCzesc.
Moze ktos akurat wie, jak je zapisac po polsku...
1. Seleschina = ?
2. Gnidyntsi = ?
Znajduja sie tam zaklady przetworstwa gazu ziemnego.
Dzieki.
DN


Dla nazewnictwa miejscowosci podawanych w oryginale nie w lacinskim
alfabecie, na calym swiecie uzywa sie transliterowanej pisowni wg. USBGN
(United States Board of the Geographical Names)

Seleshchina, (miejscowosc znajdujaca sie na pld. wsch od miasta Poltava),
koord. 4928 3450
Gnidentsy, (mejscowosc znajdujaca sie na pld wsc. od miasta Pryluki), koord.
5027 3248

Jest bez sensu wymyslac polska nazwe dla miejscowosci, ktora nawet nie
znajdowala sie w granicach RPII

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: PL-RU Ogniwa paliwowe


W Japonii pracowałem zaraz obok stacji wodorowej do tankowania
samochodów. Fakt, to projekt jeszcze w powijakach, ale już od  jakiegoś
czasu takie samochody jeżdżą. A, no i po terenie Expo też  można sobie
pojeździć wodorobusem.


kontynuując off-topic - tak jak czytam 'prasę branżową' to przyszłością będą
chyba jednak samochody na gaz ziemny. z tego co wiem, w kalifornii, honda
zdecydowała się oddać takie cacko do użytku osobie prywatnej (dotychczas
auta tego typu leasingowane były urzędom, czy cuś). do autka dodają cudaczne
urządzenie, które pozwala na 'tankowanie' tego autka w domu. nie dość, że
auto jest najbardziej ekonomicznym wehikułem świata, to jeszcze jest
przyjazne środowisku :-)

wojtek

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: PL-RU Ogniwa paliwowe
a dull bird (r) wrote:


| W Japonii pracowałem zaraz obok stacji wodorowej do tankowania
| samochodów. Fakt, to projekt jeszcze w powijakach, ale już od  jakiegoś
| czasu takie samochody jeżdżą. A, no i po terenie Expo też  można sobie
| pojeździć wodorobusem.

kontynuując off-topic - tak jak czytam 'prasę branżową' to przyszłością będą
chyba jednak samochody na gaz ziemny. z tego co wiem, w kalifornii, honda
zdecydowała się oddać takie cacko do użytku osobie prywatnej (dotychczas
auta tego typu leasingowane były urzędom, czy cuś). do autka dodają cudaczne
urządzenie, które pozwala na 'tankowanie' tego autka w domu. nie dość, że
auto jest najbardziej ekonomicznym wehikułem świata, to jeszcze jest
przyjazne środowisku :-)


w Niemczech gaz ziemny jest przynajmniej tak samo popularny, jak LPG w
Polsce. No może jeszcze nie tak, ale bardzo. Stacji benzynowych, gdzie
można gaz ziemny tankować jest już mnóstwo. Tankowanie w domu jest nieco
skomplikowane, bo potrzebujesz sprężarkę, ale jak się uprzesz, to też
się da. Gaz ziemny na tankach jest sprzedawany jako CNG (compressed
natural gas). Stacji do tankowania wodoru jest w Berlinie parę, jedna
jest na przykład koło dworca autobusowego, gdzie Ewa siostra Ani
tankowała kawę w drodze do Poznania :-)

Ale to już bardzo OT.

Waldek

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: PL-RU Ogniwa paliwowe
|

| W Japonii pracowałem zaraz obok stacji wodorowej do tankowania
| samochodów. Fakt, to projekt jeszcze w powijakach, ale już od  jakiegoś
| czasu takie samochody jeżdżą. A, no i po terenie Expo też  można sobie
| pojeździć wodorobusem.
| kontynuując off-topic - tak jak czytam 'prasę branżową' to przyszłością
będą
| chyba jednak samochody na gaz ziemny. z tego co wiem, w kalifornii,

honda


w Niemczech gaz ziemny jest przynajmniej tak samo popularny, jak LPG w


Na gaz ziemny można przerobić silnik wysokoprężny, podobnie jak przerabia
się silnik benzynowy do zasilania propanem-butanem (LPG). Kłopotem jest
wysokie ciśnienie i znacznie wyższa cena instalacji. Słyszałem, że w Polsce
gdzieś jeżdżą (tytułem eksperymentu) autobusy miejskie na CNG.

Z ekologią to ma niewiele wspólnego, bo CO2 do atmosfery i tak leci, tyle że
mniej siarki i różnych tlenków azotu takie coś wydziela.
pozdrawiam,
Raf :-)

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Specjalista ds. bhp >ang.


Paweł Pracki wrote:
| I jeszcze jak będzie pojazd o napędzie na gaz?

Natural gas powered vehicle


no i tu mamy już ten problem, o którym napisałem powyżej:
w kwestii formalnej: istnieją dwa systemy pojazdów o napędzie gazowym.
Jeden na ciekły propan (LPG = liquid propane gas), popularne w Polsce, a
drugi na sprężonym gazie ziemnym (CNG = compressed natural gas). Może
napisać po prostu gas powered vehicle?

Waldek

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Specjalista ds. bhp >ang.
Dnia Tue, 28 Mar 2006 15:56:38 +0200, Waldemar Krzok
<waldemar.kr@charite.denapisał(a):


Paweł Pracki wrote:

| I jeszcze jak będzie pojazd o napędzie na gaz?

| Natural gas powered vehicle

no i tu mamy już ten problem, o którym napisałem powyżej:
w kwestii formalnej: istnieją dwa systemy pojazdów o napędzie gazowym.
Jeden na ciekły propan (LPG = liquid propane gas), popularne w Polsce, a
drugi na sprężonym gazie ziemnym (CNG = compressed natural gas). Może
napisać po prostu gas powered vehicle?


albo "vehicle propelled by gas" - tak pisali m.in. w brytyjskiej
ustawie, którą ostatnio tłumaczyłam.

pzdr.

Pat
=====
"Szanuj polską kobietę, która zapładnia ducha i daje nowe życie" - 10 przykazań PPN

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: EN > PL weld wire, subsea industry, commercially pure iron i kilka innych
marek <ma@berdyczow.comnapisał(a):


Prosilbym o sugestie dotyczace ponizszych terminow. Kontekst to produkty
(glownie z tytanu) oferowane przez ich dystrybutora:

"commercially pure iron" - rozumiem, ze nie jest 100% czyste chemicznie, ale
zawiera _niewielkie_, dopuszczalne zanieczyszczenia. Ale jak sie to nazywa
po polsku?


JA często spotykałem się z określeniem "jakość komercyjna", "jakość handlowa"
ale w trochę innym kontekście. Chodzi o to, że jest to wystarczająco czyste do
sprzedaży aczkolwiek nie jest w 100% czyste.


water jet cutter - czy uzywa sie nazwy "krajarka strumieniowa", czy
(podobno) "water-jet" czy "maszyna do ciecia woda"?


Water jet jest już chyba nazwą uznaną szczególnie wsród fachowców. Jak tak to
zapiszesz to pewnie specjaliści beda wiedzieć o co chodzi.


"subsea industry" - przemysl poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu
ziemnego. Czy jest jakies krotsze okreslenie?

"power generation industry" - "przemysl wytwarzania energii (?) Czy istnieje
jakas inna nazwa tego przemyslu?


Przemysł energetyczny


marek


--
Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -http://www.gazeta.pl/usenet/

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: EN > PL weld wire, subsea industry, commercially pure iron i kilka innych


"weld wire"
czy = "welding wire", czyli drut spawalniczy?


tak


"subsea industry" - przemysl poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i
gazu ziemnego. Czy jest jakies krotsze okreslenie?


nie !

przemysl poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego SPOD
DNA MORSKIEGO to offshore lub offshore oil & gas E&P (exploration and
production)

subsea industry to pewien dział offshore industry - ten, który
zajmuje się usługami "na dnie" / pod wodą oraz produkcją urządzeń
i systemów wykorzystywanych tamże...

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: EN > PL weld wire, subsea industry, commercially pure iron i kilka innych

"ant" <highs@usa.comwrote in messageprzemysl poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego SPOD
DNA MORSKIEGO to offshore lub offshore oil & gas E&P (exploration and
production)

subsea industry to pewien dziaś  offshore industry - ten, który
zajmuje sić  usś ugami "na dnie" / pod wodć  oraz produkcjć  urzć dześ
i systemów wykorzystywanych tamśźe...


dziekuje, to bardzo cenna uwaga. Z punktu widzenia tlumaczenia - rzyc blada,
bo samo zdanie jest juz dlugie, dodajac Twoje wyjasnienie na slowo
"subsea"... wydluza sie znaczaco, bede musial to jakos skrocic. Na razie mam
roboczo "(przemysl) urządzeń i usług do prac na dnie".

marek

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: de>pl passive Öl-Investments
bartek@gmail.com <bartek@gmail.comnapisał(a):


danke!

by=E6 mo=BFe jest to jedna z opcji, ale czy nie chodzi tutaj o:

 inwestycje pasywne na rynku ropy naftowej ?


to troche zawezone, bo chodzi takze o gaz ziemny.

(Öl- und Gasunternehmen)

http://tinyurl.com/4ghbua

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Support Vector Machines -> pl
przesylam posta z pl.sci.ai
zeby dal kontekst pytaniu

pozdro,
adams


"Andrzej Lewandowski" <lewandoREM@attglobal.netwrote in messageOn Mon, 13 May 2002 23:55:30 +0200, "c0git0" <cog@w.plwrote:

| Witam, interesuja sie niedawna roznymi mechanizmami ,,nowej statystyki''
| czyli sieciami neuronowymi i innymi.

| Wpadla mi w rece ostatni oksiazka Introduction to SVM, i tu rodzi sie
moje
| pytanie : jak na jezyk polski tlumaczy sie Support Vector Machines? Czy
| wogole to sie tluamczy, szukalem w googlu ale wyplul tyle linkow ze
poddalem
| sie po ktoryms z kolei

Nie wiem jak sie tlumaczy... Chyba sie ni tlumaczy, bo za mlode.

| Drugie pytanie czy ktos wykorzystywal ten mechanizm, lub jakikolwiek inny
w
| badaniu mikromacierzy [mikomatryc, mikrochipow czy jak je zwac]?

Nie wiem co to jest "badanie mikromatryc". Ale SVM zostalo wymyslone
we wczesnych latach 10 pzrez Wapnika i Czerwoneienkisa jako "mietod
obooszczennowo portrieta" oraz Brawermana, Aizermana i Rozonoera
jako "mietod potencjalnych funkcji". Polaczone oba koncepty daly
SVM. Pierwszy tlumaczylo sie zawsze jako "metoda uogolnionego
reprezentanta" a drugi jako "metoda funkcji potencjalowych". Obie (z
zapewne i SVM) stosuja sie doskonale. Ja uzywalem ich do
klasyfikacji szeregow czasowych (a wlasciwie modeli szeregow
czasowych) do prognozowania zapotzrebowania na gaz ziemny.
Dawnoooo... temu...

A.L.


Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: en->pl Packaged Cogeneration Systems


Zowisia wrote:
a jest tam gdzieś wyjaśnione dalej
co one robią te PCSsy ?


uny som stawiane
i prunt robiom

Chyba inaczej niż opisowo się nie da.
Zasadniczo chodzi o urządzenia kompletne,
(czasem o mniejszych się mówi "kompaktowe")
i nie wymagające specjalnych budynków, ale li tylko
podłączenia np. dopływu gazu ziemnego. To może być
np. turbogenerator w kontenerze, który stawiamy
na w miarę równej płycie, podłączamy i mamy własną elektrownię

Por.
packaged water-tube boiler
(kocioł wodnorurkowy w specjalnej obudowie
nadający się do uruchomienia bez obmurowania i kotłowni)
[Słownik WNT]

<O ile pamiętamto owo co-generation polega w przypadku
energii elektrycznej (i chyba o to zwykle chodzina postawieniu
takiego kontenera na terenie jakiejś firmy, podłączeniu go
i sprzedaży wytarzanego prądu temu zakładowi. Ale tu nie jestem
pewien i może jest to też używane na własną produkcję prądu.
W każdym razie podany trop na 'packagedjest na pewno OK.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: ma pl: flaring natural gas


Emma Emmanuel wrote:
w związku z wydobywaniem ropy naftowej. dziękuję.


owszem - spalanie gazu ziemnego, ale JAKIE ?..

w polskiej literaturze fachowej czasami (nierzadko) spotyka sie kalke
jezykowa "flarowanie" - uwazam, ze uzywanie jej jest uzasadnione

flarowanie to spalanie wydobytego gazu, ktorego eksploatacja
(zagospodarowanie) jest niemozliwa (np. ze wzgledow ekonomicznych)..

koniecznosc taka wystepuje np. przy wydobyciu ropy, kiedy "niechcacy"
wydobywa sie takze pewne ilosci gazu..

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: węglowodory ->ang.

Czy to ma sens? Językowo chyba ok, ale czy chemicznie ma sens oddzielanie
gazu ZIEMNEGO w procesie skraplania? Przecież to już nie jest gaz ziemny,
nie tylko z nazwy, ale i ze składu. Na pewno nie jest pisał tego chemik.
Eniłejs, proszę o poradę.

Polski:
urządzenia do skraplania gazu w niskich temperaturach celem wydzielenia
wyższych węglowodorów, zwłaszcza do gazu ziemnego

ang:
devices for low temperature liquefaction for separation of higher
hydrocarbons, especially natural gas

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: węglowodory ->ang.


Czy to ma sens? Językowo chyba ok, ale czy chemicznie ma sens oddzielanie
gazu ZIEMNEGO w procesie skraplania? Przecież to już nie jest gaz ziemny,
nie tylko z nazwy, ale i ze składu.


Chodzi o to, ze podczas procesu wykraplaja sie frakcje weglowodorow
ciezszych, czyli wyzej wrzacych, a gaz zawiera pozostajace frakcje
lekkie typu metan, etan.


ang:
devices for low temperature liquefaction for separation of higher
hydrocarbons, especially natural gas


ja bym ostatni wers zmienil na "especially FROM natural gas", to
zupelnia zmienia sens, ale o to w sumie chodzi, zeby oddzielic metan
(potocznie zwany gazem ziemnym) od ciezszych weglowodorow typu
propan-butan.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: źródła energii: oil, gas -> PL
być może:
ropa naftowa i gaz ziemny

pozdrawiam
paweł


Witam,

Wiem, ze w tzw. izolacji slowa z tematu niby latwo przetlumaczyc, ale co
jezeli oznaczaja one zrodla energii zuzywanej do produkcji - czy gas to
gaz,
a oil to olej? A moze gas to paliwa? Jezeli wiecie cos na ten temat, to
prosze o pomoc.

Maciek

P.S. Czy 'district heat' dobrze rozszyfrowalem jako 'energie cieplna'?

--------------r-e-k-l-a-m-a-----------------

Tanie bilety lotnicze!
http://samoloty.onet.pl

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: źródła energii: oil, gas -> PL


być może:
ropa naftowa i gaz ziemny


w kontekscie pewnie tak, ale zazwyczaj
gas - benzyna, (amerykanskie)
a gaz ziemny to natural gas ( w skrocie NG)


pozdrawiam
paweł
| P.S. Czy 'district heat' dobrze rozszyfrowalem jako 'energie cieplna'?


zapewne zle - energia cieplna to heat energy

Pewnie chodzi o (elektro)cieplownie.

http://www.euroheat.org/eurdh.htm

Pozdrowienia,
Piotr

District Heating and Combined Heat and Power in Europe
- the Facts.

District heating is supplied to 22 mio. people in the EU-15, or 6% of its
population. A European Union, enlarged to 26 countries, would bring these
figures up to 56 mio., or 12% of the enlarged Union.

District heating can play an important role for a number of key policies of the
European Union. By providing the pipeline system to receive and transport waste
heat from electricity production, district heating systems faciliate the
extended use of CHP in the domestic sector. CHP, in turn, allows for a much
more effective use of input fuel compared to separate production of heat and
electricity, thereby not only saving scarce primary resources, but also
reducing CO2 emissions and local emissions.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Metr normalny?


"MM" <mark@o2.plwrote in messagePrzepływ gazów określa się w normalnych m3 w jednostce czasu, tj. w m3 w
warunlach normalnych tj przy ciśnieniu 0,1 MPa (megapaskala) i
temperaturze 0 st Celsjusza.

Marek Migurski


Tu padl kilkakrotnie wyraz "standard". Czy nie byloby lepiej (zgrabniej)
uzywac to wyrazenie zamiast "normalny".

Moge sie mylic co do tego co sie uzywa w Polsce, ale w moim zawodzie
"standard cubic feet" dla okreslenia jednostki objetosci przeplywu gazu
ziemnego jest standartem.

Podstawowa zas jednostka jest "MMSCF" (Milion standard cubic feet) mierzonej
w temperaturze 60 stopni F i cisnieniu 14.7 psia

Cisnienie by sie zgadzalo z jednostka SI przytoczona powyzej, ale
odpowiednik temperatury jest wyzszy mianowicie ~16 C (tzw. temperaturze
pokojowej).

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: pol->eng: kanalizacja sanitarna, zrzut ścieków, przyłącze budowlane, twardość wody...
    cead
pomożecie?
--przyłącze budowlane i p. docelowe (dotyczy en. elektrycznej)
--przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznych
--świadczenie usług przesyłowych
-- ruch sieciowy i ekspoloatacja sieci
--rezerwa sieci przesyłowej gazu ziemnego
a teraz o wodzie:
--zawiesina
--twardość ogólna
--twardość niewęglanowa
--utlenialność
--przewodnictwo
--azot amonowy
--ścieki sanitarne i kanalizacja sanitarna
--kanalizacja przemysłowa
--zrzut ścieków do kanału
--lokalizacja zrzutu wynika z istniejącego przepustu przez obwałowanie
--zrzut może być realizowany pod warunkiem zabudowy kolektora w obwałowaniu
kanału

jejku, strasznie tego dużo, nie bijcie;) będę wdzięczny za każdą pomoc
z góry dziękuję,
H.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: Certyfikat ISO pl -> de (bardzo prosze o sprawdzenie)


Waldku,
a mi sie LPG wyłącznie z gazem do aut kojarzy, po niemiecku też.
Jest też Flüssiggas, prawda, ale przecież to jest skrot od
agngielskojezycznej nazwy, wiec jak znam Niemcow, to ją z checia przejmą
tak, jak jest.
Moj maly research w Necie to potwierdza - przejęli.
Sądzę więc, że te LPG-Systeme wcale nie były tak bardzo daneben...


no to: Ich ziehe hiermit meine Äusserung zurück und behaupte ab Heute
das Gegenteil ;-)

Ja mam jednoznaczne skojarzenia z LPG, na stacjach benzynowych jast
Flüssiggas a nie LPG. Zresztą sprzedają propan-butan a nie propan solo
;-)
Przechodzi się i tak na gaz ziemny więc problemów jakby mniej ;-)

Waldek

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: de> pl motoryzacyjne "Magermotor"
dzięki za odpowiedź

Beata Siegmund pisze:


abmagern: mehr Luft, weniger Benzin

Magermotor jest to silnik, ktory moze pracowac na ubogiej mieszance paliwowo-
powietrznej.


To mniej więcej wyczytałem w Wikipedii. Tylko czy oprócz tego opisu ma
jakąś krótką fachową polską nazwę?

Pozdrawiam

Przemek

P.S. W tym wypadku jest to silnik napędzający agregat prądotwórczy dużej
mocy i zasilany gazem ziemnym/biogazem.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: de> pl motoryzacyjne "Magermotor"
Dnia Wed, 19 Dec 2007 01:04:23 +0100, Cyklista <cyklis@interia.pl 
napisał:


dzięki za odpowiedź

Beata Siegmund pisze:

| abmagern: mehr Luft, weniger Benzin
|  Magermotor jest to silnik, ktory moze pracowac na ubogiej mieszance  
| paliwowo-
| powietrznej.

To mniej więcej wyczytałem w Wikipedii. Tylko czy oprócz tego opisu ma  
jakąś krótką fachową polską nazwę?

Pozdrawiam

Przemek

P.S. W tym wypadku jest to silnik napędzający agregat prądotwórczy dużej  
mocy i zasilany gazem ziemnym/biogazem.


Hejka! :-)

Krótko i fachowo po polsku to IMHO będzie "lean burn" ;-)

Możesz też pokombinować cosik w kierunku zasilania gazem niskokalorycznym.

To jest jakaś produkcja skojarzona?
Jakieś poważne zasilanie awaryjne?

Pzdr,
J

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: de> pl motoryzacyjne "Magermotor"
Cyklista <cyklis@interia.plnapisał(a):


dzięki za odpowiedź

Beata Siegmund pisze:

| abmagern: mehr Luft, weniger Benzin

| Magermotor jest to silnik, ktory moze pracowac na ubogiej mieszance
paliwowo-
| powietrznej.

To mniej więcej wyczytałem w Wikipedii. Tylko czy oprócz tego opisu ma
jakąś krótką fachową polską nazwę?

Pozdrawiam

Przemek

P.S. W tym wypadku jest to silnik napędzający agregat prądotwórczy dużej
mocy i zasilany gazem ziemnym/biogazem.


Witam,
niestety musisz to ujac opisowo.
O ile wiem , nie ma prostej krotkiej nazwy w jezyku polskim.
najkrotsze to:
Silnik w trybie ubogiej mieszanki

Beata

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: EN ->PL Liquefied Natural Gas
Witam,

tłumaczę na polski sprawozdanie BG Group, zajmującej się wydobyciem i
sprzedażą gazu ziemnego (LNG -Liquified Natural Gas). Czy ktoś mógłby pomóc
z fragmentem:

"All three years reflect the results of ALNG (Atlantic Liquified Natural
Gas - nazwa własna) Train 1, whilst Train 2 started production towards the
end of 2002 and Train 3 commenced mid-2003. Income from Trains 2 and 3 is
derived through a net entitlement per unit of throughput and price changes
on LNG sales are passed back upstream on a netback basis. The increase in
operating profit in 2004 reflects the full year contribution from Train 3,
together with higher prices at Train 1, partially offset by adverse exchange
rate movements."

Chodzi mi o drugie zdanie.

pozdrawiam
Adam

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: EN ->PL Liquefied Natural Gas
"Dulu" <dul@go2.plin <d4l9qe$7d@nemesis.news.tpi.plwrote:


The increase in
operating profit in 2004 reflects the full year contribution from Train 3,
together with higher prices at Train 1, partially offset by adverse exchange
rate movements."


W tym zdaniu nic nie ma o skroplonym gazie ziemnym :-) Nie jestem pewien
czy "Train" można przełożyć jako "transza" (może nie, to może być jakiś
bardziej techniczny termin), ale zakładając, że tak, całe
zdanie brzmiałoby "Wzrost zysku operacyjnego w roku 2004 odzwierciedla
pełenoroczny wkład/przyczynek z Transzy 3 wraz z wyższymi cenami w Transzy 1,
częściowo zmniejszony na skutek niekorzystnych zmian kursowych/kursów".

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: pol>ang "pompaż"


Witam,
Bylnym wdzieczny za pomoc w przetlumaczeniu slowa "pompaż" (kontekts:
regulatory przeciwpomopażowe w tłoczni gazu ziemnego) na ang.
Pilne. Z gory dziekuje.
JUrek M

--
Stall lub surge.

Taki regulator to: compressor surge relief valve (patrz


www.documentation.frco.com/groups/public/documents/
articles_articlesreprints/d350790x012.pdf).

Pzdr.,
R

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: mała sonda bo nie wiem co zrobić, pomóżcie
Nie mam aktualnie zainstalowanego programu do obliczeń cieplnych, ale w
ciemno mogę ci powiedzieć, że ściana z porothermu z trudem spełnia dość
liberalną normę dla ścian jednowarstwowych (k=0,5), której źródłem było
głębokie przekonanie ustawodawcy, że ściany jednowarstwowe stosuje się
głównie w słabo ogrzewanych budynkach gospodarczych. Jeżeli chcesz
oszczędnie ogrzewać, to powinieneś docieplić ścianę przynajmniej 10cm
styropianu w metodzie lekkiej-mokrej. Koszt niestety znaczny, ale efekt
dobry. Przy okazji skasujesz wszystkie mostki cieplne, a masz ich zapewne
sporo (np. nadproża). Koszt inwestycji zwróci ci się najwcześniej po kilku
latach (jeśli grzejesz prądem - szybciej, gazem z butli czy olejem - w
średnim czasie, gazem ziemnym, węglem - najwolniej), jednak bierz pod uwagę,
że ceny nośników energii będą stopniowo rosnąć w ciągu nadchodzących
kilkunastu lat. Obecnie uważa się, że współczynnik przenikania dla ściany
zewnętrznej nie powinien być większy niż 0,25. Oczywiście o rzeczywistych
oszczędnościach zadecydują też inne czynniki - izolacja posadzki na gruncie,
połaci dachu czy stropu nad ostatnią kondygnacją, okna, wentylacja.

T.

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: mała sonda bo nie wiem co zrobić, pomóżcie


Tomasz Nowicki wrote:
Nie mam aktualnie zainstalowanego programu do obliczeń cieplnych, ale w
ciemno mogę ci powiedzieć, że ściana z porothermu z trudem spełnia dość
liberalną normę dla ścian jednowarstwowych (k=0,5), której źródłem było
głębokie przekonanie ustawodawcy, że ściany jednowarstwowe stosuje się
głównie w słabo ogrzewanych budynkach gospodarczych. Jeżeli chcesz
oszczędnie ogrzewać, to powinieneś docieplić ścianę przynajmniej 10cm
styropianu w metodzie lekkiej-mokrej. Koszt niestety znaczny, ale efekt
dobry. Przy okazji skasujesz wszystkie mostki cieplne, a masz ich zapewne
sporo (np. nadproża). Koszt inwestycji zwróci ci się najwcześniej po kilku
latach (jeśli grzejesz prądem - szybciej, gazem z butli czy olejem - w
średnim czasie, gazem ziemnym, węglem - najwolniej), jednak bierz pod uwagę,
że ceny nośników energii będą stopniowo rosnąć w ciągu nadchodzących
kilkunastu lat. Obecnie uważa się, że współczynnik przenikania dla ściany
zewnętrznej nie powinien być większy niż 0,25. Oczywiście o rzeczywistych
oszczędnościach zadecydują też inne czynniki - izolacja posadzki na gruncie,
połaci dachu czy stropu nad ostatnią kondygnacją, okna, wentylacja.

T.


:o))))
Dobre :o)
Ja dla 38P+W + 10cm styropianu mam 0,18 to dla 44P+W bedzie 0,5 :o)
Ciekawe czemu Wienerberger pisze ze dla prawidlowo, wymurowanej sciany
jest 0,3 ?

BR
Igus'

Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: mała sonda bo nie wiem co zrobić, pomóżcie
... bo jest 1 warstwowa :)

Tomasz Nowicki wrote:

| Nie mam aktualnie zainstalowanego programu do obliczeń cieplnych, ale w
| ciemno mogę ci powiedzieć, że ściana z porothermu z trudem spełnia dość
| liberalną normę dla ścian jednowarstwowych (k=0,5), której źródłem było
| głębokie przekonanie ustawodawcy, że ściany jednowarstwowe stosuje się
| głównie w słabo ogrzewanych budynkach gospodarczych. Jeżeli chcesz
| oszczędnie ogrzewać, to powinieneś docieplić ścianę przynajmniej 10cm
| styropianu w metodzie lekkiej-mokrej. Koszt niestety znaczny, ale efekt
| dobry. Przy okazji skasujesz wszystkie mostki cieplne, a masz ich
zapewne
| sporo (np. nadproża). Koszt inwestycji zwróci ci się najwcześniej po
kilku
| latach (jeśli grzejesz prądem - szybciej, gazem z butli czy olejem - w
| średnim czasie, gazem ziemnym, węglem - najwolniej), jednak bierz pod
uwagę,
| że ceny nośników energii będą stopniowo rosnąć w ciągu nadchodzących
| kilkunastu lat. Obecnie uważa się, że współczynnik przenikania dla
ściany
| zewnętrznej nie powinien być większy niż 0,25. Oczywiście o
rzeczywistych
| oszczędnościach zadecydują też inne czynniki - izolacja posadzki na
gruncie,
| połaci dachu czy stropu nad ostatnią kondygnacją, okna, wentylacja.

| T.

:o))))
Dobre :o)
Ja dla 38P+W + 10cm styropianu mam 0,18 to dla 44P+W bedzie 0,5 :o)
Ciekawe czemu Wienerberger pisze ze dla prawidlowo, wymurowanej sciany
jest 0,3 ?

BR
Igus'


Przeglądaj resztę postów z tematuTemat: nagrzewnice w rekuperatorze
Przez najbliższy miesiąc będę bardzo monotematyczny :)

Rekuperator to dosyć drogie urządzenie, które na chłopski rozum nie
powinno takie być. Właściwie to skrzynia z 1 lub 2 wentylatorami i
wymiennikiem. Skomplikowane i drogie mogą być nagrzewnice i układy
sterowania z czujnikami. Najlepiej widać różnicę na przykładzie centrali
firmy Koss:

centrala o sprawności 80% i wydajności 500m3/h :  3100 zł netto
ta centrala z nagrzewnicami i elektronicznym systemem sterowania: 6600zł

I teraz zastanawiam się na co mi te wszystkie dodatki ?
Nagrzewnica wstępna jest niepotrzebna przy GWC (temp. pow. nawiewanego
nie spanie poniżej 0 st. C)
Nagrzewnica wtórna to bezsens kompletny w domu ogrzewanym gazem ziemnym
i wspomaganym kominkiem. Podgrzanie w centrali będzie dużo droższe.

Nie ma nagrzewnic więc skomplikowane sterowanie elektroniczne jest do
niczego niepotrzebne.

Więc co ? Zarobiłem 3500 zł ?

Z góry dzięki za uwagi.
Pozdrawiam
Sławas

Przeglądaj resztę postów z tematuStrona 1 z 4 • Zostało znalezionych 330 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4

.

 

 

 

 

 

 

Copyright KiniowatkowoAll Rights Reserved
 

 

Design by: DesignersPlayground